UX design – co to vlastně je?

10. listopadu v 16:59

Internet je plný nejrůznějších webových stránek, které nám pokaždé dají odpovědi na otázky, které nás zajímají. Pokud hledáme řadu zdravých receptů, pak se zaměříme na webové stránky o zdravém životním stylu. Pakliže nás zajímají nějaké věci ohledně fitness a sportu, najdeme si takovou webovou stránku, která se orientuje právě na toto zaměření. Je však nutné podotknout, že za takovými webovými stránkami vždy někdo vězí a vždy za nimi stojí kus práce.

Největší práci odvede asi SEO konzultant, který se snaží dobře optimalizovat stránku pro vyhledávače, aby dané články na stránce byly zkrátka čtené a aby text měl hlavu a patu. Mnoho vlastníků stránek si je bohužel jenom pronajme a jim jdou veškeré výdělky. Ovšem to je zkrátka byznys a i tak se vydělává. Nutností je také perfektní grafika stránky, která vždy udělá ten první dojem. Stejně jako v osobním životě, tak v profesním, tak i u webových stránek se klade na první dojem velký důraz. Přece jenom když se dostanete do podvědomí lidí, pak se k vám budou vracet.

Je tu i spousta pojmů, které je třeba pochopit

U webových stránek však existuje taky řada speciálních pojmů, které je zapotřebí pochopit. Jedná se například o takzvaný UX design, který se vysvětluje tak, že se vždy zaměřuje na uživatele jako takového. Zaměřuje se konkrétně na potřeby a cíle konečného uživatele. Dále se zaměřuje i na různá omezení, a to jak fyzické, tak kognitivní.

Ti, kteří pracují konkrétně v tomto oboru, se jmenují UX designéři a jejich práce je taková, že se nezabývají pouze produktem, ale taky celou problematikou daného produktu. V popisu práce mají tedy zaměřovat se na různé interakce uživatele a na konečný produkt, což jsou v tomto případě i zmiňované webové stránky. V mnohých případech je však konečný produkt i kamenný obchod nebo jiná služba.